Haberler

Ana sayfa > Haberler > İçerik
Kompakt bir yapı, yüksek ısı Transfer verimi ile kanatlı borulu tüp
Jun 20, 2017

Kanatlı borulu tüp kompakt yapısı, yüksek ısı transfer verimi ve benzeri avantajları vardır. Petrol, Kimya Sanayi, enerji, Ulaştırma, soğutma ve HVAC alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kanatlı borulu tüp iki türe ayrılabilir: boyuna kanatlı tüp ve enine kanatlı borulu tüp. Yüksek ısı transfer verimi ve daha küçük akış direnci boyuna kanatlı borulu tüp vardır ama işleme teknolojisi daha karmaşıktır. Uzunlamasına yüzgeçleri ısı transfer alanı artırmak, ısı transfer katsayısını geliştirmek ve daha düşük akış direnci üretmek, o-ebilmek var kullanılmış için gaz Kazan önemli ölçüde egzoz sıcaklık ve duman kaybı azaltabilir.

1. fiziksel model ve hesaplama yöntemi

1.1 fiziksel modeli

Bu kağıt açısı, yükseklik aralığı (Res. 1) ve fin tipi uzunlamasına yüzgeçleri okudu. Boyuna kanatlı boru uzunluğu 40 mm dış çapı 57 mm, duvar kalınlığı 7 mm'dir, fin açısı, yükseklik, pitch değişkendir. Şekil 2 bir oluklu boyuna kanatlı borulu tüp yapı diyagramı, oluklu boyuna kanatlı borulu tüp yüksek frekanslı ışık Boru dış duvara kaynaklı kaynak ile oluklu plaka katlanmış, üretim süreci basittir.

1.2 denklemler ve sınır koşulları ayarlarını kontrol

Üç boyutlu kararlı durum laminar akış modeli sıvının akışkanlığı hesaplamak için kullanılır ve sabit ısı iletkenlik λ, yoğunluk ρ ve viskozite μ gibi fiziksel parametreleridir. Süreklilik denklemi, momentum denklemi ve enerji denklemi genel biçimi şöyledir:

φ farklı denkleme; karşılık gelen değişken olduğu yerde Vφ karşılık gelen momentum denklemi hızı değişkendir; Γφ Difüzyon katsayısı olduğunu; Sφ kaynak terimdir. Laminar akış durumu farklı değişkenleri için karşılık gelen parametreleri tablo 1 (T tablosundaki sıvı sıcaklığı, P r Prandtl sayısı ve p basınç 1) gösterilir.

Boyuna kanatlı bir sayısal simülasyon F Sundown ile gerçekleştirildiğinde tüp simetrik bir yapı olduğu için nt, kanatlı borulu tüp modeli dörtte okudu. Sonlu hacim yöntemi hesaplama alanı ayırmak için kullanılır. Katı bölge kafesler ayrılmıştır. Sıvı bölge üniform olmayan kılavuz ve kafesleri çevre duvara bölünür. SIMPLEC algoritması hız ve basınç kaplin sorunun üstesinden gelmek için kullanılır. HIZLI konvektif öğeleri ayrı biçimidir, hız koya koya ayarlanır, çıkış basıncı çıkış ısı transferi tüp iç duvar sabit duvar sıcaklığı, sağlam duvar ve sıvı çalışma sıvı duvar birleştiğinde ayarlanır , kılavuz bağımsızlık değerlendirme, F luent simülasyon sonra.

2. sayısal simülasyon sonuçları ve tartışma

Isı transferi performans kanatlı borulu tüp fin açının etkisi

Fin açıları 0 °, 10 °, 20 °, 30 °, 40 °, 50 ° ile 60 °, sırasıyla vardır ve yüzgeci yüksekliği 12 ve 18 mm, sırasıyla, birbirimizi karşılaştırmak ve rasgele hata azaltmak için alınır.

Açı bir artış ile kanatlı borulu tüp toplam ısı transferini azalıyor. Fin açısı 0 ° kanatlı borulu tüp ısı transferi kapasitesi aynı koşul altında aynı olduğunda, fin kanatlı zaman tüp dikey olarak düzenlenmiş böylece. Yüzgeçler eğik, teorik olarak, kanatlı borulu tüp (fin ipucu ve ısı transferi tüp Merkezi arasındaki mesafe) etkili yüksekliği, yüzgeçleri ve zavallı ısı transferi etkisi etkili ısı transferi alanındaki bir düşüş sonuçlanan azalır .

Isı transferi performans üzerindeki etkisini yüzgeci yüksekliği

Yüzgeci yüksekliği 0 kapsama alanına girdiğinde aşağıdaki sonuçlar elde edilen ~ 30mm, adım uzunluğunda 3mm, fin ısı iletkenlik λ = 2 02.5W / (m · K).

Isı transferi yüzgeçler birim alan palet yüksekliğinin artışı ile artar. Yüzgeci yüksekliği 3 ne zaman ~ 15mm, ısı transferi yüzgeçler birim alan başına daha büyük ve ısı transferi birim alan başına 2 3 0kJ / m2 veya daha fazla; Ne zaman yüzgeci yüksekliği 9 mm 242.2kJ için aktarma yüzgeçleri ısı birim alan başına / m2, en büyük başına birim alan ısı transfer. Yüzgeci yüksekliği 15 mm aşıyor sonra yüzgeçler birim alan başına ısı transferi önemli ölçüde azalır, diğer bir deyişle, yüzgeçleri toplam ısı transferini fin yüzey alanının daha düşüktür.

Yüzgeçler yüksekliğini sonra teorik hesaplama tarafından değerlendirilir ve fin yükseklik optimal değeri tarafından ürün β × ηf Bulucu oranı ve fin verimlilik araştırıldı. Teorik hesaplama yöntemiyle elde edilen grafiğin eğilimini temelde sayısal simülasyon sonuçları ile tutarlıdır Res. 5 görülebilir. Kanatlı borulu palet ve fin verimliliği daha--dan 1, diğer bir deyişle, ısı transferi etkisi optik tüp daha iyi ürünüdür ve iki ürün artış trendi yüzgeci yüksekliği ile azaltma sonra artar , ne zaman yüzgeci yüksekliği 9 ~ 15mm, bu değer daha iyi olur. Bu yüzgeci yüksekliği 15 mm aşarsa, yüzgeçleri β × ηf yükseklik farkı kadar iyi değil ve palet işleme malzeme gelen yönlerini kabul edilir ve yüzgeçleri 9 mm kullanımı daha uygun yüksekliğidir Res. 5 görülebilir.

Guangzhou Jiema ısı değişimi ekipman Co, LtdTelefon: +86-20-82249117